News

Information provided on Forbes Advisor is for educational purposes only. Your financial situation is unique and the products and services we review may not be right for your circumstances.
Here's a rundown of U.S. Mint production costs from the government's latest fiscal year. Each penny costs nearly 4 cents — or $0.0369, to be exact — for the U.S. Mint to make and distribute.
Promising review: "I wanted a low-profile/stylish end table and this one is ideal. Thankfully, as others described, the base ...